top of page

יום שני 22.8.2022 יום 10 בז'שוב

בעודי כותבת את התאריך אני שמה לב שאני כלל לא מתעכבת כאן על הזמן: לא מבחינת יום או שעה, מתעוררת אמנם ב 06:00 או לפני... ב"יקיצה טבעית" – לא שמה שעון, אבל מהרגע שהתעוררתי אני לא שולטת על הלו"ז הוא מתגלגל.

רבים שואלים: אז מה יש לעשות? איך אתן יכולות לעזור?


קטיה נוהגת להעביר שיעורי יוגה בשני הבתים לסירוגין

השהות עם הדיירות הפליטות מלמד אותי שמעבר ל PTSD שהן חוו, בהתחשב בכך שחיו תחת איום ופצצות והיו צריכות לקבל החלטה לעזוב את הבית ולברוח, לחלקן יש את המוטיבציה ולרובן כך נראה, אין את היכולת והן זקוקות להמון תמיכה וחיזוקים וזה תפקיד המתנדבות אנחנו מכתתות רגלינו למצוא להן מתווכים ואפשרות לדירות אולם לא תמיד נראה שיש להן את היכולת להתמודד מול המוסדות ובעלי הדירות והן חוות הרבה סירוב ותחושת דחייה. מעבר לכך, יש פערים בין היידע שלנו על חיפוש דירות ובין האופן שהן מחפשות, הן מרבות להסתמך על הפייסבוק ועל שמועות שעוברות מפה לאוזן פחות על חיפוש דירות במשרדי תיווך אולי בגלל דמי התיווך. יש בפולין חוק שאם משכירים דירה למשפחה עם ילדים אי אפשר להוציא אותם מהדירה גם אם לא משתלמים ולכן, הרבה פולנים חוששים להשכיר להן דירות והן חוות הרבה דחייה וסירוב. לחלקן זאת כמצופה, חוויה מאד קשה. דבר נוסף, אם משכירים דירה לאוקראינים, הפולנים מקבלים 40 PZL ליום (זה 35 ₪ בערך), ולכן בעלי בתים מעדיפים להשכיר לכמה שיותר משפחות כי התשלום לפי נפש. האירוע מתגלגל וכרגע נראה שהן "כאן" להישאר. ייתכן וכל הקונספט של "חדר משלה, Shelther" גם ישתנה בהתאם. אורנה אנגל איתנו והאירוע מתגלגל יחד איתה.

בבוקר אורנה מצטרפת אלי להליכת בוקר בין השווקים

אי אפשר להתחיל את היום בלי פגישה על כוס קפה וקרואסון ב Le Petit Reve.


פגישה חשובה עם ריק מUNHCR ארגון אמריקאי שנותן מענה לפליטים האוקראינים

אורנה כמובן מחפשת שיתופי פעולה ועזרה לדיירות שלנו בכל דרך אפשרית.


ובין לבין פגישות של אורנה עם מתווכים ואנשים שיוכלו לעזור לקידום הפרויקט ומימוש החלום, ואנחנו איתה נשאבות לשובל הקסם שבה...

ואסלב הוא בעל הדירה בה אנחנו גרות ובעוד כמה ימים נצטרך לפנות.

לדבריו כי קרובי משפחה אוקראינים מגיעים לז'שוב.בבוקר כשיצאנו להליכה ראיתי שובל של אנשים משתרך במרכז העיר ליד בנין של הצלב האדום ולא הבנו למה, בצהריים, פגשנו כמה מהדיירות והצטרפתי אליהן, הן הגיעו ב 07:00 עמדו בתור קיבלו מספר 195 ולא הספיקו לקבל מענק חד פעמי של 500 PZL טאטיאנה, דיירת שלנו חרוצה (ראה יום 14.8.22), השכימה קום והגיעה לשם ב 05:00 בבוקר וזכתה במענק, הן חוסכות פרוטה לפרוטה כדי לממן את עצמן ואת ילדיהן.

ואז נפגש בדירה עם מקורבים שאורנה יצרה איתם קשרי משפחה.


בערב, אורנה תבקש להיפגש עם בית מס.2 להסביר על חשיבות שמירה על הבית, על המראה והניקיון ובמיוחד על התמונה:

כי אורנה מאמינה שהשלטר 'חדר משלה 'shelther נועד לא רק לתמיכה וקורת גג פיזית אלא לחימום מנועים, להתאוששות לקראת השיקום והתחלה חדשה, גם אם רובן חולמות לחזור לחיים שהיו להן ולאוקראינה. לכן, הפליטות שיגיעו ל'חדר משלה 'shelther

ייבחרו בקפידה כדי להבין אם יש להן פוטנציאל לשיקום.


Comments


פוסטים אחרונים
ארכיון
bottom of page