top of page

יום ראשון 21.8.2022 יום 10 בז'שוב

היום מתחיל באתמול, אורנה אנגל

היא יוזמת הפרויקט 'חדר משלה' .Shelther מאחורי היוזמה עומדת מחשבה שהנשים הפליטות שמגיעות לגבול ובורחות מאוקראינה הן קורבנות של זוועות מלחמה והן פוטנציאל להתעללות וניצול. אורנה בשיתוף פעולה עם טופז פתחו בעיר ז'שוב בהתחלה חדר אחד ואז בית נוסף סך הכל 2 בתים כי הביקוש גדול והיה צורך בגיוס כספים ובשמירה על העיקרון שלכל אחת 'חדר משלה'. על הסיבה שהם מוקמו בז'שוב ניתן לקרוא ביום 15.8.2022.

מטרת הפרויקט לתת מענה ראשוני של 3 חודשים לפליטות הנמלטות מאוקראינה, מהצרכים הבסיסיים עד תמיכה וליווי לטווח הרחוק. אורנה מספרת לי שהמחשבה הייתה להגן על הנשים ולתת להם מרחב להתאוששות ושיקום, חשוב שמדינת ישראל תתרום מהניסיון, היידע ומאנשי המקצוע ובעיקר תרומה שלא תסולא בפז לעולם השותק מול מלחמה כל כך מיותרת.

בתמונה: איוונקה, אותה אורנה אומרת ש"אימצה" (בעיקר אימצה לחיקה כמו שאורנה יודעת), היא עכשיו באוקראינה, אורנה פגשה אותה בגיל 4 שבועות יחד עם אמא כשהייתה באפיסת כוחות, אורנה מספרת לי שלקחה אותן אליה למלון ולקחה להן חדר משלהן שינוחו, ינשמו ויתקלחו אחרי שלא התקלחו בתקופת המנוסה.


אורנה אנגל היא פעילה חברתית סביבתית צפתה מידי ערב בנחשולי הפליטות האוקראיניות הנפלטות מארצן ונחשפות לסכנה ממשית קיומית לחייהן. יחד עם חברותיה בראשן, אורלי כרמון, מנהלת קהילת 'אורקה' בפייסבוק שחברות בה 30 אלף ישראליות מכל העולם החלו לגייס תרומות לטובת פרויקט 'חדר משלה'.Shelter אורנה בעצמה הגיעה ב 24.4.2022 לפולין לאחר שחברה עם "טופז" בראשתו של ד"ר מייק נפתלי ויחד הוציאו לפועל את הרעיון. אורנה, אדריכלית במקצועה יצרה קשר עם מתווכים בפולין והגיעה להיפגש איתם ולמצוא בתים, בין פגישה לפגישה נסעה לגבול (מרחק שעה מז'שוב), באותם ימים הגבול המה מתנדבים ופליטים (כיום המקום מוגן וסגור לכניסה והוא מהווה מתחם 'מחוץ לתחום'), בגבול, אורנה מספרת הגישה כוס תה, תמכה או הקשיבה לפליטות כי זה כל מה שהיו צריכות: תמיכת חירום לצרכים בסיסיים.


אני ברת מזל שפגשתי את אורנה במשך 3 ימים. אורנה הגיע אלינו לז'שוב ובאופן הכי טבעי הצטרפה לדירת המתנדבות.


אורנה מראה לנו כיצד לשמור על הניקיון והסדר בדירת המתנדבות

בבוקר מתחיל מרוץ אחרי הזמן כי אורנה באה להזיז הרים. אורנה מהווה עבורי דוגמה ללכת אחרי האמונה, להאמין בחזון וברעיון ורק לרצות להגשים אותו: אורנה נפגשת עם המון אנשים, בכל פגישה אני מזהה נתינה בצד רצון לתמיכה ביוזמה שלה. אורנה חשבה שאני שתלטנית ואולי לא אהבה את העובדה שאני צריכה להגיב על כל דבר ולא תמיד נתנה לי להגיד מה שרציתי, יודעי דבר יסכימו איתה, אבל, אפילו ההערות האלה כפי שנאמרו והשיחות בגובה העיניים נתנו לי השראה מאישה מדהימה:

כיף לי שהכרתי אותך. אורנה חושבת על כל דבר: חשוב לה שהבתים ייראו אסטטיים כי אסתטיקה היא חלק מתחושה והרגשה טובה. חשוב לה שלנשים יהיה בית חם ומטופח, כשראתה יום קודם, בערב ברביקיו, שאין לדיירות שולחן קנתה להם שולחן, כיסאות, מפה ואפילו נר נגד יתושים...זה בהחלט מודלינג מצד אחד ותחושה של הכלה ודאגה מצד שני.


אם כבר אז כבר....

השמיים הם הגבול זאת האלוההה???


Comentarios


פוסטים אחרונים
ארכיון
bottom of page